Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 – relacja

30 września w cerkwi katedralnej w Białymstoku, z inicjatywy Prawosławnego Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Białostocko-Gdańskiej, miała miejsce modlitewna inauguracja Roku Akademickiego 2024/25. W uroczystości brała udział społeczność akademicka miasta: studenci, wykładowcy oraz pracownicy szkół wyższych Białegostoku. Nabożeństwu przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański. Wśród zaproszonych gości byli również rektorzy białostockich uczelni, w tym Rektor Uniwersytetu Medycznego (UMB) prof. dr hab. Marcin Moniuszko.
W skierowanym do zgromadzonych słowie, arcybiskup Jakub podkreślił wzajemne zależności kadry naukowej i studentów, wskazując, że w procesie kształcenia właściwe wzajemne relacje wykorzystujące autorytet wykładowcy, naukową dociekliwość studentów i wspólne zaangażowanie, wszystkich prowadzą do osiągnięcia sukcesów. Podkreślając kluczowe w chrześcijaństwie dążenie do uzyskania Bożej łaski, życzył wszystkim błogosławionego i owocnego nowego roku akademickiego.

fot. Mira Dudel, Jan Łysynkiewicz