„Bogoczłowieczeństwo Chrystusa w tekstach liturgicznych świętego Jana Damasceńskiego” – nowa publikacja Katedry Teologii Prawosławnej UwB

Nakładem Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku ukazała się książka Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jakuba (Kostiuczuka), „Bogoczłowieczeństwo Chrystusa w tekstach liturgicznych świętego Jana Damasceńskiego”.

Opis książki:

W prezentowanej książce autor podejmuje bardzo istotne w życiu Kościoła prawosławnego zadanie teologiczne. Jest nim systematyzacja myśli teologicznej zawartej w tekstach liturgicznych Kościoła prawosławnego. Na wagę tego zagadnienia wskazywał już o. Paweł Florenski i o. Aleksander Schmeman. Ojciec A. Schmeman, w jednej ze swoich prac wyraził nadzieję, że nastąpi czas, gdy teologia zawarta w tekstach liturgicznych doczeka się solidnych naukowych opracowań. Niniejsza pozycja jest częściową realizacją jego nadziei. Częściową dlatego, że zajmuje się jednym tematem, mianowicie chrystologią i tylko w tekstach liturgicznych autorstwa św. Jana Damasceńskiego, który jest jednym z głównych twórców tekstów liturgicznych używanych w Kościele prawosławnym. Bogactwo tych tekstów decyduje o konieczności wyboru jednego tematu teologicznego i analizy tego tematu na podstawie ściśle określonego zakresu tekstów.

Abp prof. dr hab. Jeremiasz Anchimiuk

Tytuł Bogoczłowieczeństwo Chrystusa w tekstach liturgicznych świętego Jana Damasceńskiego
Autor abp Jakub Kostiuczuk
Wydawca Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku
ISBN 978-83-7431-434-3
Rok wydania 2014
Format książki B5
Strony 242
Do nabycia Katedra Teologii Prawosławnej UwB;

sklep.cerkiew.pl – sprzedaż wysyłkowa

Abp Jakub Kostiuczuk, Bogoczłowieczeństwo Chrystusa w tekstach liturgicznych świętego Jana Damasceńskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2014, ss. 242.