Cypryjczycy z Akanthou o sytuacji na wyspie

Opublikowano:

Zaledwie kilka tygodni temu przy okazji pobytu relikwii św. Nektariusza w Polsce w Białymstoku gościł biskup cypryjskiej Mesaorii Grzegorz, a w miniony weekend nasze ziemie odwiedzili jego rodacy – byli mieszkańcy wioski Akanthou na północy wyspy, terenach obecnie okupowanych przez Turcję. Współorganizowane przez Katedrę Teologii Prawosławnej spotkanie z przybyszami z południa odbyło się w niedzielę, 3 grudnia, po pierwszej liturgii w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.

Goście z Cypru opowiadali o aktualnej sytuacji na wyspie, w szczególności zaś o ich rodzinnych stronach, obecnie okupowanych przez Turków. Przygotowali także pokaz slajdów, podczas którego zaprezentowali zdjęcia, ukazujące m.in. sposób obchodzenia się Turków z cerkwiami czy chrześcijańskimi cmentarzami na zajmowanych przez siebie terenach. Gościom zależało przede wszystkim na uświadomieniu jak największej ilości osób sytuacji, z jaką borykają greccy mieszkańcy Cypru po 1974 roku – wtedy to Turcy zajęli północno-wschodnią część wyspy, rozpoczynając wysiedlenia prawowitych mieszkańców i osiedlając tereny Turkami z kontynentu. Bardzo cierpi na tym również grecka kultura Cypru – bezcenne wykopaliska archeologiczne są sprzedawane za granicę lub rozgrabiane.

Spotkaniu przewodniczył kierownik KTP, o. Marek Ławreszuk, który kierował również dyskusją, jaka wywiązała się po prezentacji – słuchacze zgromadzeni w sali parafialnej byli szczerze poruszeni losem prawosławnych na Cyprze.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania.