Jubileusz 25-lecia Katedry Teologii Katolickiej i Katedry Teologii Prawosławnej UwB – galeria

5 marca 1999 roku, dzięki życzliwości władz Uniwersytetu w Białymstoku, reprezentowanego przez prof. dr. hab. Adama Jamroza, zapoczątkowała swoją działalność Katedra Teologii Prawosławnej. Był to wynik starań czynionych przez Kościół prawosławny, a zwłaszcza przez JE ks. Metropolitę prof. dr. hab. Sawę (Hrycuniaka), o rozszerzenie możliwości poznawania teologii, historii i duchowości prawosławia przez nasze społeczeństwo.

1 marca 2024 roku świętowaliśmy Jubileusz 25-lecia Katedry Teologii Katolickiej i Katedry Teologii Prawosławnej UwB.

Uroczystości rozpoczęły się 1 marca  Boską Liturgią w cerkwi katedralnej św. Mikołaja w Białymstoku i zakończyły 3 marca mszą świętą archikatedrze Wniebowzięcia NMP w Białymstoku.

Obchodom jubileuszu towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Nauki teologiczne na uniwersytecie. XXV-lecie katedr teologii Uniwersytetu w Białymstoku”. Wykład „Teologia jako nauka” wygłosił ks. prof. dr Roux René (Wydział Teologiczny w Lugano, Szwajcaria). Kolejnymi prelegentami byli ks. dr Tadeusz Kasabuła z Katedry Teologii Katolickiej UwB z wykładem „Teologia na uniwersytecie wczoraj i dziś” oraz prof. dr hab. Antoni Mironowicz z Katedry Teologii Prawosławnej UwB z wykładem „Szkolnictwo prawosławne w Rzeczpospolitej”.

Kolejnym elementem obchodów była dyskusja panelowa „Teraźniejszość i przyszłość nauk teologicznych na uniwersytetach”, którą poprowadził prof. dr hab. Krzysztof Leśniewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wzięli w niej udział abp senior prof. dr hab. Edward Ozorowski – pierwszy kierownik Katedry Teologii Katolickiej, abp dr hab. Jakub Kostiuczuk, a także obecni kierownicy katedr: ks. dr hab. Andrzej Proniewski, prof. UwB oraz ks. dr hab. Marek Ławreszuk, prof. UwB.

Uwieńczeniem jubileuszowego spotkania  był koncert zatytułowany „Spotkanie nowoczesności z tradycją – skrzypce elektryczne w nowej odsłonie” w wykonaniu Maestro Chives.

fot. Jarosław Charkiewicz