, ,

Pierwszy etap Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej

Opublikowano:

We środę, 11 grudnia odbył się pierwszy etap Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej. W tym roku do eliminacji zasiadła ponad setka uczestników w dziewięciu miejscowościach: w Warszawie, Białymstoku, Rzeszowie, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Siemiatyczach, Częstochowie, Lubinie i Biłgoraju.

Zadaniem uczestników w pierwszym etapie było napisanie wypracowania na jeden z trzech podanych przez komisję tematów opartych na ogłoszonych wcześniej zagadnieniach i literaturze. Tegorocznymi tematami pracy były: 1) „Wielki Kanon Pokutny – historia powstania, treść, inspiracje biblijne, użycie w nabożeństwie i znaczenie duchowe”; 2) „Wskrzeszenie Łazarza – historia biblijna, postać Łazarza, recepcja wydarzenia w nabożeństwie święta i dni poprzedzających”; 3) „Wielka Sobota – znaczenie dnia w ujęciu teologicznym i historycznym, struktura i tematyka jutrzni oraz Liturgii”. Na napisanie pracy uczestnicy mieli 120 minut.

Osoby, które otrzymają co najmniej 70 procent punktów, zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu, który odbędzie się 13 lutego. Ostatni etap olimpiady potrwa dwa dni (13-14 marca) i będzie miał miejsce w Białymstoku. Drugiego dnia w godzinach popołudniowych w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Olimpiada Prawosławnej Wiedzy Religijnej odbywa się z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Jej organizatorem jest Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Olimpiada posiada akredytację Ministra Edukacji Narodowej. Uczestnikami olimpiady mogą być uczniowie wszystkich typów szkół ponadpodstawowych i średnich, dających możliwość uzyskania matury, uczęszczający na lekcje religii prawosławnej. W bieżącym roku szkolnym temat olimpiady brzmi: „Wielki Post jako czas odrodzenia duchowego”.

Fot. materiały komisji OPWR