, ,

TO MY – spotkanie studentów i młodzieży pracującej

Białystok, katedra św. Mikołaja / CKP w Białymstoku, 01.03.2022, g. 17:00

TO MY (Tuesday Orthodox Meetings of Youth) to nowy pomysł skierowany do młodzieży prawosławnej mieszkającej lub uczącej się w Białymstoku. Już w najbliższy wtorek 1 marca zapraszamy młodzież studencką i pracującą na pierwsze spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 17:00 akatystem do św. męcz. Gabriela. O godzinie 18:30 rozpoczniemy spotkanie w Centrum Kultury Prawosławnej z archidiakonem Josephem Matusiakiem, który opowie m.in. o cerkwi prawosławnej w Ameryce, drodze do święta Wielkanocy. W trakcie spotkania będzie też miejsce na krótkie „Bible study” z o. Włodkiem Misijukiem, a także prezentację Międzynarodowego Spotkania Młodzieży Prawosławnej Supraśl 2022, które planowane jest na lipiec tego roku.

Spotkanie ma być okazją do wspólnej integracji młodzieży i zachętą do wspólnego działania – mówi przewodnicząca Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej Aleksandra Jarocka – jako bractwo szukamy nowych atrakcyjnych form by zainteresować młodzież Cerkwią, zachęcić do poznawania wiary i siebie nawzajem.

Spotkanie dla studentów i młodzieży pracującej w ramach nowego cyklu jest kontynuacją i rozszerzeniem naszych cotygodniowych spotkań, które odbywają się w CKP- mówi o. Włodzimierz Misijuk, duszpasterz akademicki. – Mamy nadzieję, że nowa formuła spotkań będzie atrakcyjna dla stałych bywalców, ale zachęci również nowe osoby i razem wypracujemy jeszcze lepszy model takich spotkań.

Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu dofinansowanego z budżetu Miasta Białegostoku i realizowanego przez Stowarzyszenie OrthNet.

Wybór wtorku na nasze spotkania nie jest przypadkowy. Oprócz organizacji ciekawych i atrakcyjnych spotkań, zależy nam by prawosławna młodzież aktywniej uczestniczyła w akatyście do św. męcz. Gabriela, opiekuna młodzieży prawosławnej w Polsce – mówi prezes stowarzyszenia OrthNet i koordynator ds. młodzieży w PAKP Aleksander Wasyluk – Sam pamiętam czasy kiedy po wspólnej modlitwie szliśmy na wtorkowe spotkanie z o. Gabrielem, a po nim kontynuowaliśmy rozmowy z nowo poznanymi przyjaciółmi i bardzo chciałbym by teraz młodzież miała podobną okazję.

W ramach cyklu odbędzie się 6 spotkań dla studentów i 6 dla młodzieży ze szkół średnich, na których młodzież będzie spotykała się z ludźmi kultury, nauki i sztuki, poznawała ich twórczość i aktywność w życiu Cerkwi.

Następne nasze spotkanie odbędzie się 22 marca, tym razem będzie skierowane do młodzieży szkół średnich – o. Piotr Makal, opiekun Bractwa w Katedrze św. Mikołaja – W pewnym sensie pomysł cyklicznych spotkań zrodził się wśród młodzieży uczęszczającej na spotkania bractw parafialnych i ich potrzeby wspólnych działań i integracji. Liczymy, że nowa formuła spodoba się naszej młodzieży, a podział na grupy wiekowe pozwoli lepiej dostosować tematykę i sposób prowadzenia spotkania do uczestników.

TO MY – spotkanie studentów i młodzieży pracującej
Pierwsze z cyklu „Tueasday Orthodox Meeting of Youth”

wtorek 01.03.2022
miejsce: Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, ul. św. Mikołaja 5

17:00
– Akatyst do św. męcz. Gabriela w soborze św. Mikołaja
18:30
– Spotkanie z archidiakonem Josephem Matusiakiem: Cerkiew w Ameryce, Road to Pascha.
– Krótkie „Bible study” z o. Włodkiem Misijukiem,
– Supraśl 2022. Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej: wprowadzenie do wydarzenia,
– integracja, konkurs i wspólne planowanie kolejnych spotkań…

Organizatorzy:
Prawosławne Duszpasterstwo Akademickie w Białymstoku