Wyjazd studencki do Warszawy: Zwyczaje okresu Dodekameron na Cyprze

15 listopada br. studenci oraz słuchacze zajęć ogólnouniwersyteckich KTP wraz z Jego Ekscelencją  biskupem supraskim Andrzejem wybrali się na otwarcie wystawy „Zwyczaje okresu Dodekameron – świętych dwanaście dni na Cyprze”, która odbyła się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Dodekameron, będący tematem wystawy, rozpoczyna się w dniu Bożego Narodzenia (25 grudnia) i trwa do Święta Objawienia Pańskiego (6 stycznia).

Słowo powitalne do zebranych gości wygłosił dr Adam Czyżewski – Dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Następnie głos zabrali Jego Ekscelencja Biskup Mesaorii Grzegorz oraz Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i Całej Polski. Po przemowach nadszedł czas na rytuał krojenia noworocznego ciasta świętego Vasiliosa – vasilopity, który wykonali bp Grzegorz, metropolita Sawa oraz abp Jerzy, bp Paweł i bp Andrzej. Zgodnie z tradycją odnalezienie w cieście ukrytej monety przynosi szczęście znalazcy na cały następny rok, a w przypadku tego wieczoru – 5-dniowy pobyt na Cyprze.

Uczestnicy wystawy mieli okazję posłuchać hymnów religijnych i kolęd w wykonaniu chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, spróbować cypryjskich przysmaków,
 a także zobaczyć jak wygląda proces pisania ikony.

Autorka relacji: Katarzyna Wnuszyńska

Więcej zdjęć znajduje się tutaj.