Zajęcia ogólnouniwersyteckie KTP w semestrze letnim 2017/2018

Wszystkich zainteresowanych, a przede wszystkim studentów UwB (w tym także słuchaczy studiów zaocznych, podyplomowych i doktoranckich) zapraszamy na bezpłatne dodatkowe zajęcia poza programem studiów.

W semestrze letnim roku akademickiego 2017/2018 proponujemy dwa przedmioty:

„Duchowość chrześcijańska” – prowadzący bp dr hab. Andrzej Borkowski

Trzydziestogodzinny kurs, którego celem jest ukazanie chrześcijańskiego nauczania dotyczącego człowieka i jego roli w świecie. W oparciu o teksty Pisma Świętego i nauczanie Kościoła, przedstawiona zostanie chrześcijańska antropologia, wskazane zostaną cele życia człowieka z perspektywy jednostki, społeczeństwa i wspólnoty duchowej. Tematyka kursu skupi się na współczesnych problemach w relacji człowieka z Bogiem, które zostaną omówione w kontekście nauczania Jezusa Chrystusa.

„Chrześcijaństwo w języku literatury i filmu” – prowadzący ks. dr hab. Marek Ławreszuk, prof. UwB

Celem zajęć jest ukazanie idei chrześcijańskich we współczesnej literaturze i filmie. Wykład ma ukazać rolę i znaczenie chrześcijańskich fundamentów duchowych widocznych nie tylko w sferze sacrum, lecz również we współczesnych dziełach literackich i produkcjach kinowych. Poszukiwania idei chrześcijańskich będą realizowane w dziełach Tolkiena, Rowling, Bułhakowa, Lewisa, braci Wachowskich, Kusturicy i innych. Przedstawienie spektrum zależności pomiędzy współczesnymi koncepcjami sztuki literackiej i filmowej a duchowością chrześcijańską pozwoli zrozumieć uniwersalizm chrześcijańskiej drogi.

Kurs trwa 30 godzin. Warunki zaliczenia to regularne uczęszczanie na zajęcia i aktywny w nich udział. Ukończenie przedmiotu skutkuje wpisaniem do suplementu dyplomu w rubryce „inne osiągnięcia” i przyznaniem 2 punktów ECTS. Rejestracja w systemie USOSweb trwa od 29.01.2018 do 28.02.2018:

– rejestracja na przedmiot „Duchowość chrześcijańska”

– rejestracja na przedmiot „Chrześcijaństwo w języku literatury i filmu”

Krótkie spotkanie organizacyjne dla obu kursów odbędzie się 20 lutego (wtorek) w siedzibie Katedry Teologii Prawosławnej, ul. Zamenhofa 15 (wejście od ul. Piotrkowskiej). Ze względu na pierwszy tydzień Wielkiego Postu rozpoczniemy o godzinie 19.

Serdecznie zapraszamy!